День Святого Миколая

Багатьох цікавить, коли День святого Миколая в Україні. У нашій країні День святого Миколая святкується двічі на рік і це є досить унікальним явищем. Перша дата, 6 грудня, відповідає православному календарю та традиційно вважається днем пам'яті святого Миколая Мирлікійського (Микола Чудотворця). Друга офіційна дата, 19 грудня, пов'язана з католицькою церквою та святим Миколаєм, покровителем моряків та мандрівників.
Чому ж існує таке незвичайне дублювання і коли святкують День святого Миколая? Проблема полягає у відмінностях між православним та католицьким календарями. Православні віруючі дотримуються юліанського календаря, який відстає від григоріанського (що використовується в більшості країн) на 13 днів. У зв'язку з цим День святого Миколая припадає на 19 грудня за григоріанським календарем.
Відтак різні конфесії та групи віруючих в Україні дотримуються різних календарів, що призводить до того, що є дві дати, коли відзначається День святого Миколая. Цей феномен, хоч і пов'язаний з відмінностями в календарях, все ж таки поєднує людей у спільній повазі до Святого, який уособлює добро і щедрість, а святкування його дня є приводом для сімейних та релігійних традицій у різну пору року.
Святковий настрій і передчуття чогось неймовірного витають у повітрі. Мерехтять вогники і блискітки прикрашених вітрин магазинів, чується хрускіт пухнастого снігу, повітря пахне морозцем, ялинкою та мандаринами!
Які існують традиції святкування Дня святого Миколая?
- У країнах Європи, де сповідують католицтво, День святого Миколая відзначають 6 грудня. Вважається, що Миколай приїжджає на летючих оленях та, як і Санта-Клаус, залишає подарунки у заздалегідь приготованих для цього дитячих панчохах чи черевичках. Для того, щоб «нагодувати» оленів Миколая, діти залишають у панчохах чи черевичках сіно і морквинку, а на ранок знаходять у них подарунки.
- До речі, на Західній Україні для подарунків від Миколая ставлять на підвіконня черевички. А ось на Східній України малюки звикли шукати подарунки під подушками. До речі, подарунки і солодощі в цей день отримують тільки слухняні діти, неслухняні – різочки чи шматочок вугілля (як символ покарання).
- У цей день традиційно готують спеціальні тістечка-миколайчики, якими обдаровують дорослих і дітей. Тістечка мають форму сніжинок, бо вважається, що після Дня святого Миколая настає справжня сніжна зима.
- Щоб отримати бажаний подарунок діти різних країн напередодні Дня святого Миколая пишуть листівку, яку залишають на підвіконні.
Які існують прикмети, пов’язані з Днем святого Миколая?
- Багато хто вірить, що День святого Миколая – останній день року, коли неодмінно потрібно роздати всі свої борги.
- Існує народна прикмета прогнозування погоди: якщо в День святого Миколая міцні морози – зима буде холодною, якщо відлига і тепло – теплою.
- У цей день існувала традиція збиратися всім разом, ставити у церкві свічку, правили молебень і просити, щоб наступного року був щедрий урожай.
- Існує прикмета, якщо помиритися у цей день, то навіть вороги стануть у подальшому добрими друзями.
- Святого Миколая також називають Чудотворцем, тому вважається, що загадане в цей день, будь-яке заповітне бажання обов’язково здійсниться!